Likya'nın Kutsal Şehri Letoon ve Başkenti Xanthos

2 Ağustos 2010
- Letoon -

Konuyla alakasız gibi görünse de önemli bir noktaya değinmem gerekiyor.Tatile kiminle giderseniz gidin aynı kafadan değilseniz zehir olacaktır.Ailenizi seçme şansınız olmadığına göre sevgiliniz,eşiniz veya arkadaşınızı seçerken dikkat edin.Tarihe olan ilgime karşılık " mahmut abi gel buraya işeyebiliriz " diyen tarihi kalıntıların üstüne işeyen bir adamla evli olsaydım berbat bir tatil geçirebilirdim.Zat_ı muhterem benden daha çok ilgili,ikimizinde tatil anlayışı sadece kumsalda yatıp yuvarlanmak değil,görebildiğimiz kadar yer görmek,geçmişten gelen bütün dokulara dokunabilmek,güzel anılarla dönebilmek..
Likya Devleti'nin dinsel ve politik merkezi Letoon.Fethiye-Kaş yolu üzerinde.Yerleşim yerlerinin içinde,kapıda bir görevli var ama sanıyorum girişten girmeseniz bile girilebilir diye düşünüyorum.Giriş 8 tl bu ücretler sizi tatiliniz boyunca daraltacağı için tavsiyem Müze Kart ..!

Dünya'nın en büyük antik tuvaleti Letoon'daymış.. Aynı anda yüze yakın kişinin tuvaletini yaptığı ve sosyalleştiği bir ortam düşünün.Letoon'da mevcut,gerçekten ilginç ve şu anda akıl almaz ama o dönem sosyalleşmek için alanda bulunan oyuklu oturakla oturup aynı anda işinizi görürken arkadaşınızla sohbet ediyorsunuz..

Görevli amca 50li yaşlarında sizi hiç umursamıyor,kapının önüne bir masa atılmış bir iki ingilizce kitap iliştirilmiş o kadar.

Dönem de milli festivaller burada yapılırmış.Başkente yakın olmasının da etkisi var sanırım.Çok sıcaktı,güneşin tam tepede olduğu bir vakitti,Xanthos'a gitmek için sabırsızlanıyorduk.O yüzden tam da istediğim kareler yakalayamadım.

-Xanthos-

Likya'nın başkenti .. Xanthos'u gezerken eksikler gözünüze adeta batıyor.Bütün kalıntılarda bir yavanlık hissediliyor.Kalıntıların en güzel parçaları çalınmış ve bu çalınmış eserleri nasıl oluyorsa İngiltere Devleti müzesinde sergileyebiliyor.Xanthos’u ilk defa 1838′de İngiliz ch. Fellows keşfetmiş,ne var ne yok çalıp çırpmış,şimdi British Museum'da sergileniyormuş.Bir ülke düşünün ki çalıntı eserleri göz göre göre sergileyebiliyor.Delirmemek elde değil.
Giriş 5 tl diye hatırlıyorum ve elbette yine Müzekart öneriyorum.Başkent olmasından sebep kazılar büyük ölçüde tamamlanmış en azından önemli noktalara ağırlık verilmiş. Kilise,hamam,saray,tiyatro lahitler ortaya çıkmış..Gezerken gerçekten keyif alacağınız bir kent.. Öncelikle detaylar harika,şöyle ki dönemden kalan kanalizasyon borularını görünce şaşıp kalıyorsunuz.Kırmızı tuğladan olan borular bugün bile sapasağlam,çok başarılı..


Xanthoslular estetiğe de meraklıymış.. Desenler bulunmuş ama üstü korunması amacıyla kapatılmış.Ellerimi üzerinde gezdirmek bile beni yüzyıllar öncesine götürdü.Zat_ı Muhterem'de kendini kaybetti işkence yapıldığı iddia edilen odaya takıldı kaldı.Kimbilir neler yaşanmıştı..Sürekli hayal kurduk..


Xanthos'luların çok acıklı bir hikayeleri var.. Acıklı ama onurlu.. Roma saldırısına boyun eğmek zorunda kalan ve şehirleri düşen Xanthos'lular teslim olmamak için kendilerini yakarak intihar etmişler.Bize kalan yazdıkları dizeler..

"evlerimizi mezar yaptık , mezarlarımızı ev.
yıkıldı evlerimiz, yağmalandı mezarlarımız.
dağların doruğuna çıktık, toprağın altına girdik.
suların altında kaldık, gelip buldular bizi.
bozdular birliğimizi, alt üst ettiler bizi.
yakıp yıktılar, yağmaladılar bizi.
biz ki ; analarımızın, kadınlarımızın ve ölülerimizin uğruna.
biz ki ; onurumuz ve özgürlüğümüz uğruna.
toplu ölümleri yeğleyen bu toprağın insanları.
bir ateş bıraktık.
hiç sönmeyen ve sönmeyecek olan "4 yorum:

A-H dedi ki...

xanthos'u bende cok begenmistim gezdigimizde, hatta cevrede koylu teyzeler kekik topluyordu bizd onlarla toplamistik biraz, hala daha aklimdan gitmez o kekigin tadi bambaskaydi :)

anilara gittim birden resimlerle :) tesekkurler paylasim icin.

)-( Asabi BalıK )-( dedi ki...

Prenses saol, güzel iş yapıyorsun.

eslemce dedi ki...

Paylaşımın süper olmuş arkadaşım,kendi adıma nekadar teşekkür etsem az.Gitmiş görmüş gibi oldum,senin dokunduğun o desenlere dokunmuş gibi oldum...
Şiiri okuyuncada çok üzüldüm ama :(

LoLLa dedi ki...

"..işkence yapıldığı iddia edilen oda.." ne diosun ben yillar once sicagin altinda ter icinde hungur g-hungur aglamistim sinirlerim bozulupta :/
yapilmistir gercekten yaa evet offf tamam iyiyim korkma :/

Related Posts with Thumbnails